Cukrzyca typu 2 i niedobór potasu oraz wskazana dieta bogata w potas

Cukrzyca, to choroba bardzo zatruwająca życie i dlatego zawsze lepiej zapobiegać jej niż ją potem leczyć do końca życia, bo tak jest z tą dolegliwością. Przyczyn cukrzycy jest wiele. Jedną z nich jest brak potasu w organizmie. Niski poziom potasu w naszym organizmie szkodzi naszemu zdrowiu, bo paraliżuje pracę różnych organów w naszym ciele.
Większość osób, u których zakłócona jest gospodarka minerałami cierpi na deficyt potasu, lecz niektórzy ludzie mogą nieć również nadmiar potasu w swoim ciele. Taki nadmiar potasu w organizmie powstaje również poprzez zaburzenie pracy organizmu.

Czym jest potas?


Potas jest pierwiastkiem chemicznym, jest elektrolitem, jest mikroelementem, który pełni ważne funkcje w naszym organizmie. Dzięki niemu komórki naszego ciała mogą przekazywać sobie impulsy elektryczne, jak i utrzymywane jest odpowiednie napięcie mięśni a także właściwe ciśnienie krwi i dobrze pracuje serce. Ponadto potas bierze udział w budowie aminokwasów i białek. Potas reguluje również ilość wody w naszym ciele i pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Niedobór potasu charakteryzuje się zaburzeniem rytmu serca, zwiotczeniem mięśni, zmęczeniem, wzrostem ciśnienia krwi, zaburzeniem pracy trzustki, zaburzeniem układu nerwowego, a także wzdęciami, omdleniami a nawet pojawiający się trądziki może być oznaką deficytu potasu w naszym organizmie. Nadmiar potasu w naszym ciele także może dawać podobne objawy, jak na przykład zaburzenie rytmu serca. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto zrobić badania na stężenie potasu we krwi.

Gdzie szukać potasu?

Powszechnie wiadomo, że potas możemy uzupełniać minerałami i suplementami diety kupionymi w aptece. Lecz możemy również dostarczać go naszemu organizmowi poprzez spożywanie produktów bogatych w potas. Powstaje wiec pytanie, które produkty żywnościowe mają najwięcej potasu?

Potas znajduje się w wielu produktach żywnościowych a przede wszystkim:
– w mięsie drobiowym i w mięsie czerwonym
– w rybach (łososiu, dorszu, sardynkach, flądrze)
– w warzywach a zwłaszcza w brokułach, w pomidorach, w fasoli, w groszku zielonym, w dyni, w kalarepie, w chrzanie, w ziemniakach, w botwinie, w bakłażanach, w szpinaku, w soczewicy i we wszystkich warzywach liściastych koloru zielonego
– w owocach, jak kiwi, awokado, banany, ananas, daktyle, mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy oraz morele, śliwki, agrest, porzeczka, winogrona
– w orzechach różnego rodzaju
– w gorzkiej czekoladzie
– w nabiale, jak mleko, jogurty
– w produktach zbożowych, jak na przykład w kaszy gryczanej, w kaszy jęczmiennej, w płatkach osianych i kukurydzianych oraz w pieczywie żytnim
Najbardziej wartościowy i najwięcej potasu można uzyskać z produktów nieprzetwarzanych, bo te po obróbce cieplnej wiele tracą ze swojej wartości.

Kto powinien uzupełniać potas?

Nie tylko osoby chore na cukrzycę muszą uzupełniać w swoim organizmie niedobór potasu, lecz także każda osoba, która na przykład pije dużo kawy, czy mocnej herbaty albo osoby dość często raczące się alkoholem również powinny go uzupełniać, bo używki nadmiernie wypłukują potas z naszego organizmu. Potas muszą także uzupełniać sportowcy, jak i ludzie nadzwyczaj aktywni fizycznie, gdyż także u nich może wystąpić deficyt tego pierwiastka chemicznego i będzie to się objawiać w skurczach mięśni, w potliwości i w zmęczeniu.